Complete the description of the article for a correct work of the theme
Ноември 2, 2022
Превключвателят за налягане, наричан още пресостат, е устройство, което е част от затворена система, като например система за сгъстен въздух, термопомпа, вентилация и много други. Ролята му е да контролира нивото на налягането в тази система и да го поддържа на желаното ниво без човешка намеса. Как работи превключвателят за налягане и каква е неговата функция в компресорите и помпите? Обясняваме това в днешната статия.
Конструкция и функция на превключвателя за налягане
Превключвател за налягане, пресостат или сензор за налягане са наименования на един и същ инструмент. Заслужава да се отбележи, че определението, принципът на действие и възможните технологии са включени в европейските стандарти, най-важният от които е EN 60947-4-5. Устройството има линии за налягане и от една до три електрически захранващи линии. Основният му компонент обаче е електрическо или механично реле.
Тези тръби под налягане са елементите, при които се анализира нивото на налягането в системата. Ако показанието на налягането надвиши предварително зададена стойност, контактите на превключвателя на налягането затварят електрическата верига. При превключвателите за налягане е възможно да се контролира както минималното, така и максималното налягане, което трябва да се поддържа от превключвателя за налягане.
Начинът, по който пресостатът "научава", че налягането е надвишило предварително зададения стандарт, може да се осъществи по два начина. Съществуват механични превключватели за налягане, които имат два съответно завинтени винта, отговарящи за горния (включен) и долния (изключен) стандарт на налягането. Вторият тип са електрически превключватели за налягане, които от своя страна имат екран с програматор за задаване на подходящи нива на налягане от двете страни на системата.
За какво се използва пресостатът?
Принципът на превключвателя за налягане е един, но каква е целта на този контрол на нивото на налягането? Както подсказва името му, превключвателят за налягане изключва цялата система, когато налягането се повиши или понижи твърде много. Първата ситуация, в която това е необходимо, е когато повишаването или понижаването на налягането над предварително зададената стойност или колебанието на тази стойност може да предизвика опасност.
Обикновено в такива случаи е възможно само ръчно включване на превключвателя за налягане. Въпреки това системата може да бъде изключена и отново включена, когато налягането се върне на подходящото ниво. По този начин се постигат специфични ефекти, примери за които ще бъдат описани по-долу.
Модели на пресостати, може да разгледате тук: https://gav-bulgaria.com/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%BA%D1%82%D0%B8/%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BD%D0%B8-%D1%87%D0%B0%D1%81%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%80%D0%B8/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D0%B8/
Пресостат за компресор
В системите за сгъстен въздух се използват и превключватели за налягане. Подобно на помпата, те позволяват на компресорите да работят при ефективни и безопасни условия, които са подходящи и за местата на потребление на сгъстен въздух, т.е. за машини и оборудване, задвижвани с въздух. Когато сгъстеният въздух в съда на компресора достигне максималното си налягане, превключвателят за налягане прекъсва захранващото напрежение в системата. От друга страна, когато налягането спадне до минимално ниво, превключвателят отново включва напрежението и газът отново се компресира.
Що се отнася до последния параметър, не трябва да се забравя, че стойността на работното налягане в пневматичната система трябва да е съобразена с работните налягания във всички точки на потребление на сгъстен въздух и да отчита спада на налягането по цялата дължина на тръбопровода.